Kalendarium Amatorskiej Sekcji Tenisa Stołowego

Sekcja tenisa stołowego rozpoczęła swą działalność we wrześniu 1985 r. Jej założycielami byli pracownicy Fabryki Zmechanizowanych Obudów Ścianowych „FAZOS”. Pierwszymi organizatorami i działaczami sekcji byli:

  • Bogusław Handler
  • Kazimierz Spałek
  • Stanisław Szczupak
  • Jan Malcharczyk
  • Jan Kozak
  • Ireneusz Ogrodnik

Przed tym terminem rozgrywki odbywały się w formie niezorganizowanej, grano na dwóch stołach w budynku socjalnym fabryki.

W październiku 1985 r. zainaugurowano rozgrywki Zakładowej Ligi Tenisa Stołowego „FAZOS”. W rozgrywkach brali udział tylko pracownicy Fazos-u i Komag-u. Grano już w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 na pięciu nowo zakupionych stołach. Rozgrywki liczyły 20 turniejów i trwały do października 1986 r.

Czołowe miejsca w inauguracyjnej edycji ligi zajęli:

  1. Jan Poloczek
  2. Krzysztof Zaus
  3. Jan Malcharczyk

W tym okresie rozegrano mecze towarzyskie z reprezentacją fabryk: Tagor-u, Fazos-u  Biskupic oraz Faseru (zdjęcie).

Zorganizowano obóz sportowy w Ustroniu Jaszowcu oraz wyjazdy na mecze Superligi do Jastrzębia Zdroju.

W grudniu 1986 r. po zakończeniu inauguracyjnej edycji nastąpił podział ZLTS na grupę „A” (16 najlepszych) i grupę „B” (pozostali).

Zawodnicy sekcji zwyciężyli w Ogólnopolskiej Spartakiadzie zakładów przemysłu górniczego ( 28 fabryk) zrzeszonych w POLMAG-u. Sukces został powtórzony w kolejnych latach (zdjęcie).

 

W 1987 r. rozegrano trzy edycje ZLTS z podziałem na grupę „A” i „B” (spadek i awans 4 zawodników) oraz zorganizowano po raz pierwszy Ligę Drużynową w ramach wydziałów fabryki. W tym okresie sekcja liczyła 67 zawodników.

W lutym 1987 r. zorganizowano niezapomniany obóz sportowy w Krynicy Górskiej.

W 1988 r. rozegrano kolejne trzy edycje ZLTS. Przyjęto do sekcji zawodników spoza fabryki.

Jesienią 1988 r. wyjeżdża do Kanady główny organizator sekcji Bogusław Handler. Po Nim pałeczkę organizatora rozgrywek przejmuje Mariusz Żurek.

W 1989 r. zawodnicy sekcji po raz pierwszy wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Miast zajmując wysokie trzecie miejsce, utrzymane przez kolejne lata.

Nawiązano współpracę z klubem MKS Skarbek. Zawodnicy sekcji wraz z młodzieżą reprezentowali miasto w wielu turniejach zdobywając sporo sukcesów (zdjęcie).

W czerwcu 1989 r. rozegrano pierwszą edycję Ligi Tarnogórsko-Piekarskiej (Fazos kontra Kop.Julian). Indywidualnie rozgrywki wygrał Karol Bula (Piekary Śl.). Kolejne miejsca zajęli Mariusz Żurek i Roman Świerczek. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły Tarnowskie Góry zdobywając 171 pkt, Piekary Śl. 124 pkt (zdjęcie).

Pod koniec  1989 r. ze względu na mniejsze zainteresowanie rozgrywkami nastąpiło połączenie ZLTS w jedną ligę. Rozegrano dwie edycje (VII i VIII).

W 1990 r. nastąpiło rozdzielenie ZLTS Fazos na: Ligę Tarnogórską (wszyscy zawodnicy- 48 osób) oraz Ligę Zakładową (pracownicy Fazosu - 21 osób). Rozegrano kolejną edycją Ligi Tarnogórsko-Piekarskiej oraz Mistrzostwa Fazosu.

W 1991 r. rozegrano X jubileuszową edycję Ligi Tarnogórskiej (wliczając edycje ZLTS) oraz po raz ostatni rozgrywki ZLTS Fazos.

Czołowe miejsca zajęli:

  1. Mariusz Żurek
  2. Stefan Nowaczyk
  3. Kazimierz Spałek
  4. Jacek Małota
  5. Marek Seget

Jesienią 1992 r. sekcja zorganizowała po raz pierwszy dla dzieci pracowników fabryki Mistrzostwa Fazosu o Puchar Dyrektora. Zwyciezcami w poszczególnych kategoriach dziecięcych zostali: Tomasz Openchowski, Michał Morcinek. Wśród pracowników zwyciężyli Mariusz Żurek i Stanisław Szczupak.

W grudniu 1992 r. odbył się po raz pierwszy Turniej Barbórkowy.

W 1993 r. rozegrano po raz pierwszy Grand Prix Miast: Siemianowic Śl., Piekar Śl., Tarnowskich Gór. Zwycięzcą został Piotr Wilk z  Siemianowic. Najlepsze miejsca zawodników sekcji: 4. Mariusz Żurek, 8. Andrzej Daniel, 9. Karol Bula – reprezentował barwy Piekar Śl.

Odbyły się kolejne edycje Lig: Tarnogórskiej, Drużynowej, Tarnogórsko-Piekarskiej oraz Mistrzostwa Fazosu i turniej z okazji Dni Gwarków.

W 1994 r. rozegrano kolejne edycje wszystkich Lig i turniejów w których brało udział wielu uczestników (zdjęcie).

Do sekcji zapisuje się Bogdan Adamus, który zapoczątkował formę komputerowego zapisu wyników i klasyfikacji zawodników.

Wprowadzono w sekcji składki oraz „działalność gospodarczą”. Skarbnikiem sekcji zostaje Jacek Małota. Wzrost liczby członków sekcji do 63 zawodników.

ASTS z Tarnowskich Gór wspólnie z sekcją kop. Julian oraz TKKF z Siemianowic zakłada Regionalną Ligę Tenisa Stołowego. Zgłaszamy do rozgrywek trzy drużyny (Gronie,Jacek i Paka).

W 1995 r. rozegrano Jubileuszową XV edycję Ligi Tarnogórskiej. Ostatni raz rozgrywki odbyły się w jednej lidze.

Czołowe miejsca zajęli (zdjęcie):

  1. Mariusz Żurek
  2. Ireneusz Popanda
  3. Andrzej Daniel
  4. Dariusz Turyński
  5. Marek Seget

W 1995 r. w Lidze Drużynowej zawodnicy Andrzej Piekarniak i Dariusz Turyński trzeci raz z rzędu zajęli ze swoimi drużynami pierwsze miejsce.

W 1996 r. następuje reorganizacja najbardziej prestiżowej z Lig -Ligi Tarnogórskiej:  15 najlepszych zawodników tworzy I Ligę (w następnej edycji 18 zawodników), pozostali grają w II Lidze. Rozegrano dwie edycje w roku - wiosna i jesień.

Na Turniej Gwarkowy po raz pierwszy zaproszono wszystkich zawodników grających w Regionalnej Lidze oraz zawodników zrzeszonych.

W 1997 r. ze względu na wzrastająco z roku na rok popularność rozgrywek Ligi Tarnogórskiej następuje kolejna reorganizacja Ligi – XVIII edycja. Podział na: superligę 10 najlepszych zawodników, I ligę kolejnych 10 zawodników, II liga wszyscy pozostali.

Po raz ostatni odbyła się Liga Tarnogórsko-Piekarska. Zwycięzcami zostali: Kategoria do 35 lat Ireneusz Popanda. Kategoria powyżej 35 lat Bogusław Skop.

Przyjęcie zawodników z Piekar Śl. do sekcji w Tarnowskich Górach.

W 1998 r. w Lidze Tarnogórskiej powiększenie superligi i I ligi do 12 zawodników, II liga bez zmian - wszyscy pozostali. 
Rozegrano w roku trzy edycje Ligi. Zwycięzcą Jubileuszowej XX edycji Ligi Tarnogórskiej zostaje Ireneusz Popanda.

Klasyfikacja Superligi wyglądała następująco:

  1. Ireneusz Popanda
  2. Mariusz Żurek
  3. Grzegorz Gregarek
  4. Adrian Abramowicz
  5. Dariusz Turyński

Czołowe miejsca w I lidze zdobyli:

  1. Stanisław Gardy
  2. Roman Świerczek
  3. Sebastian Szczepański
  4. Kazimierz Spałek
  5. Stefan Nowaczyk

Natomiast w II lidze:

  1. Bogdan Bromboszcz
  2. Piotr Borówka
  3. Łukasz Piekarniak
  4. Krzysztof Koźluk
  5. Sławomir Woroszyłło

Wprowadza się Ranking  ASTS, zalicza się do niego punkty z 11 turniejów rozegranych w ciągu roku. Z sumy zdobytych punktów zawodnicy uzyskują nagrody (sprzęt sportowy).

W 1999 r. następuje połączenie Regionalnej Ligi Tenisa Stołowego z Śląską Ligą Amatorów i Weteranów. Wystawiamy w rozgrywkach trzy drużyny: Gronie - I Liga, Ślązok i Karo - II Liga.

Jesienią sekcja zorganizowała I Turniej o Puchar Starosty Powiatu Tarnogórskiego – i jak do tej pory jedyny. W poszczególnych kategoriach zwyciężali:

  • do 15 lat             Dawid Borycka
  • do 35 lat             Ireneusz Popanda
  • do 50 lat             Bogdan Bromboszcz
  • powyżej 50 lat     Karol Bula
  • kobiety               Ewa Popanda

W 2000 r. zorganizowano integracyjny turniej z udziałem osób niepełnosprawnych na wózkach (zdjęcie). Zwycięzcą został Piotr Borówka.

Klasyfikacja turnieju:

  1. Piotr Borówka
  2. Marcin Karbownik
  3. Bogdan Bromboszcz
  4. Janusz Rubach

 

W miesiącu lipcu i sierpniu rozegrano po raz pierwszy Turniej Wakacyjny na tzw. „fory”.

Czołowe miejsca zajęli:

  1. Mariusz Żurek
  2. Aleksander Bartoń
  3. Karol Bula
  4. Kazimierz Spałek
  5. Jacek Małota

W sobotę 30 września 2000 roku sekcja obchodziła uroczyście XV-lecie istnienia.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele św. Anny, odprawioną w intencji zawodników, ich rodzin oraz zmarłych członków sekcji.

Następnie rozegrano Jubileuszowy Turniej, w którym oprócz zawodników sekcji wzięli udział zaproszeni goście z Siemianowic Śląskich oraz Piekar Śląskich.

Czołowe miejsca zajęli:

  1. Mariusz Żurek
  2. Józef Jaskólski
  3. Jacek Małota
  4. Andrzej Daniel
  5. Grzegorz Gregarek

Po turnieju bawiliśmy się na biesiadzie przy ognisku wspominając XV lat wspólnej zabawy przy pingpongowych stołach.(zdjęcie)

 

W styczniu 2001 r. dobiegły końca rozgrywki jubileuszowej XXV edycji Ligi Tarnogórskiej. Zwycięzcą zostaje Mariusz Żurek.

Ostateczna klasyfikacja:

  1. Mariusz Żurek
  2. Bogusław Skop
  3. Dariusz Turyński
  4. Karol Bula
  5. Jacek Adamus

Czołowe miejsca w I lidze zdobyli:

  1. Andrzej Kampa
  2. Aleksander Bartoń
  3. Stefan Nowaczyk
  4. Jacek Małota
  5. Roman Świerczek

Natomiast w II lidze najlepsi byli:

  1. Łukasz Piekarniak
  2. Władysław Topuszczak
  3. Bogdan Adamus
  4. Janusz Sukiennik
  5. Janusz Rubach

Wiosną 2001 r. w trakcie XXVI edycji ze względu na dużą ilość zawodników w II lidze następuje jej podział na Serie „A” i „B”, z których na zakończenie edycji powstaje 12-osobowa II Liga oraz III Liga z pozostałymi zawodnikami.

Wiosną 2002 r. od XXIX edycji zostają wprowadzone, w celu jeszcze większego uatrakcyjnienia rozgrywek baraże o poszczególne Ligi, w których biorą udział zawodnicy z III i IV miejsca niższej Ligi z zawodnikami, którzy zajęli III i IV miejsca od końca w wyższej Lidze.

W lutym 2003 r. kończy rozgrywki I edycja „Grand Prix” Ligi, w ramach której rozegrano 10 turniejów. Czołowe miejsca zajęli: 

  1. Mariusz Żurek
  2. Ireneusz Popanda
  3. Andrzej Kampa
  4. Bogdan Bromboszcz
  5. Marek Seget

 W czerwcu 2003 r. dobiegły końca  rozgrywki jubileuszowej XXX edycji Ligi Tarnogórskiej (zdjęcie).


Czołowe miejsca w poszczególnych ligach zajęli:

Superliga:

  1. Mariusz Żurek
  2. Jacek Adamus
  3. Andrzej Kampa
  4. Bogdan Bromboszcz
  5. Marek Seget
  6. Dariusz Turyński

I liga:

  1. Aleksander Bartoń
  2. Eryk Pogorzałek
  3. Stefan Nowaczyk
  4. Stanisław Szczupak
  5. Witold Szozda
  6. Władysław Topuszczak

II liga:

  1. Jan Malcharczyk
  2. Krzysztof Koźluk
  3. Łukasz Piekarniak
  4. Tomasz Wrzeciono
  5. Mirosław Woliński
  6. Wojciech Sprot

III liga:

  1. Mariusz Bogacki
  2. Mariusz Baron
  3. Krystian Wiśniowski
  4. Ewa Popanda
  5. Dominika Bylica
  6. Aleksander Nowaczyk

W roku 2004 rozegrano wszystkie zaplanowane turnieje: Ligi Tarnogórskiej, debli, drużynówki 2 i 3 – osobowej, barbórkowy, sylwestrowy, leworęczny wg sprawdzonej formuły rankingu ASTS oraz cykl turniejów wakacyjnych, które na specyficzne zasady tzw. „gry na for” – (zawodnik z ligi niższej otrzymuje dodatkowe punkty) cieszyły się dużą popularnością. 

Na przełomie  września i października 2005 roku sekcja obchodziła uroczyście XX-lecie istnienia.

W czwartek na sportowo w Jubileuszowym Turnieju, w którym oprócz zawodników sekcji wzięli udział zaproszeni goście z zaprzyjaźnionych śląskich  ośrodków tenisa stołowego amatorów czołowe miejsca zajęli:

Kategoria wiekowa do 40 lat

  1. Dariusz Kuczera
  2. Ireneusz Popanda
  3. Krzysztof Burzyński
  4. Mariusz Baron
  5. Jacek Adamus

Kategoria wiekowa  40 - 60 lat:

  1. Mariusz Żurek
  2. Roman Ćwik
  3. Bogusław Skop
  4. Andrzej Kampa
  5. Roman Świerczek

Kategoria wiekowa  powyżej 60 lat:

  1. Eryk Pogorzałek
  2. Karol Bula
  3. Stefan Słota
  4. Stanisław Szczupak
  5. Józef Kochanek

Czołowi zawodnicy turnieju z trzech kategorii wiekowych rozegrali kategorię "open' o Jubileuszowy Puchar. Zwycięzcą został Mariusz Żurek.

W sobotę uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele MB Królowej Pokoju w intencji zawodników, ich rodzin oraz zmarłych członków sekcji: 

  • śp. Jaromira Bachonko
  • śp. Franciszka Kołodziejczyka
  • śp. Jerzego Piekarniaka
  • śp. Andrzeja Reguły
  • śp. Krzysztofa Zausa
  • śp. Bonifacego Żurka.

Po Mszy św. bawiliśmy się na zabawie tanecznej w Tarnogórskim Centrum Kultury na której wyróżniono następujące osoby.(zdjęcia)

Ewa Popanda – za największy sukces sportowy w sekcji (awans z drużyną kobiecą Skarbka do I ligi)

Stanisław Szczupak – za niestrudzony wkład w  działalność sekcji pomimo że jest nestorem sekcji.

Jacek Małota – za pełnienie niewdzięcznej funkcji skarbnika.

Roman Świerczek  – za wielkie zaangażowanie organizacyjno – techniczne w przygotowywanie turniejów.

Władysław Topuszczak  – za bardzo duży wkład w „działalność gospodarczą” sekcji.

Mariusz Żurek – za czas poświęcony na działalność sekcji i organizację rozgrywek. 

 

Do 2005 roku, przez 20 lat działalności sekcji w jej turniejach i rozgrywkach wzięło udział ogółem 194 zawodników.

W latach 2000 - 2005 do sekcji zapisało się 18-tu nowych członków, z których dziesięcioro zapisało sie w historii ASTS na dłużej - kolejność wg wpisywania się do sekcji:

  • Andrzej Kuś
  • Wojciech Sprot
  • Dominika Bylica
  • Tomasz Wrzeciono
  • Wojciech Gotowski
  • Mariusz Bogacki
  • Mariusz Baron
  • Krzysztof Burzyński
  • Michał Herok
  • Ewa Wachowiak

W dniu Jubileuszu sekcja liczyła 56 czynnych zawodników w tym trzy dziewczyny: Ewę Popanda, Dominikę Bylica oraz Ewę Wachowiak. (zdjęcie)

W styczniu 2006 r. dobiegły końca  rozgrywki jubileuszowej XXXV edycji Ligi Tarnogórskiej. Czołowe miejsca w poszczególnych ligach zajęli:

Superliga:

  1. Mariusz Żurek
  2. Bogusław Skop
  3. Ireneusz Popanda
  4. Dariusz Turyński
  5. Mariusz Baron
  6. Mariusz Bogacki

I liga:

  1. Dominika Bylica
  2. Roman Świerczek
  3. Marek Seget
  4. Artur Adach
  5. Stefan Nowaczyk
  6. Wojciech Sprot

II liga:

  1. Krzysztof Burzyński
  2. Sławomir Woroszyłło
  3. Andrzej Kuś
  4. Władysław Topuszczak
  5. Aleksander Bartoń
  6. Andrzej Piekarniak

III liga:

  1. Zdzisław Kończak
  2. Bogdan Kozak
  3. Krystian Wiśniowski
  4. Tomasz Wrzeciono
  5. Ernest Hansel
  6. Janusz Rubach

Pod koniec stycznia 2006 roku powstała strona internetowa naszej sekcji. Jej pomysłodawcą i twórcą był Bogdan Adamus.

W 2007 roku po raz pierwszy zorganizowano turnieje z okazji świąt państwowych 3 Maja i Święta Niepodległości. Turnieje odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych.

Czołowe miejsca w Turnieju z okazji 3 Maja (zdjęcie) zdobyli:

Kategoria wiekowa do 45 lat

  1. Mariusz Żurek
  2. Ireneusz Popanda
  3. Andrzej Koźluk
  4. Dariusz Turyński
  5. Aleksander Barton

Kategoria wiekowa  powyżej 45 lat:

  1. Bogusław Skop
  2. Andrzej Kampa
  3. Marek Seget
  4. Wojciech Sprot
  5. Roman Świerczek

Natomiast w Turnieju z okazji Święta Niepodległości (zdjęcie) najlepsi byli:

Kategoria wiekowa do 45 lat

  1. Mariusz Żurek
  2. Ireneusz Popanda
  3. Janusz Parkitny
  4. Artur Adach
  5. Jacek Adamus

Kategoria wiekowa  powyżej 45 lat:

  1. Bogusław Skop
  2. Bogdan Bromboszcz
  3. Wojciech Sprot
  4. Karol Bula
  5. Stanisław Szczupak

W 2008 roku rozszerzono Ranking ASTS o nowy cykl rozgrywek "Ekstra Ligę" - podział zawodników ze względu na wiek na trzy kategorie wiekowe. Propozycję takich rozgrywek wysunął Stanisław Szczupak. Czołowe miejsca w klasyfikacji końcowej w poszczególnych kategoriach zajęli:

Kategoria wiekowa  do 40 lat:

  1. Ireneusz Popanda
  2. Mariusz Baron
  3. Janusz Parkitny
  4. Jacek Małota
  5. Dominika Bylica
  6. Marek Bal

Kategoria wiekowa 41 do 50 lat:

  1. Mariusz Żurek
  2. Bogusław Skop
  3. Jacek Adamus
  4. Andrzej Kampa
  5. Aleksander Barton
  6. Marek Seget

Kategoria wiekowa  powyżej 50 lat:

  1. Eryk Pogorzałek
  2. Bogdan Bromboszcz
  3. Stanisław Szczupak
  4. Kazimierz Spałek
  5. Stanisław Gardy
  6. Sławomir Woroszyłło

W czerwcu 2008 r. dobiegły końca  rozgrywki Jubileuszowej XL edycji Ligi Tarnogórskiej (zdjęcie).

Czołowe miejsca w poszczególnych ligach zajęli:

Superliga:

  1. Ireneusz Popanda
  2. Mariusz Żurek
  3. Bogusław Skop
  4. Mariusz Baron
  5. Andrzej Kampa
  6. Jacek Adamus

I liga:

  1. Henryk Cieślak
  2. Jacek Małota
  3. Dawid Borowik
  4. Mariusz Bogacki
  5. Stefan Nowaczyk
  6. Krzysztof Burzyński

II liga:

  1. Janusz Parkitny
  2. Stanisław Szczupak
  3. Marek Seget
  4. Stanisław Gardy
  5. Stefan Słota
  6. Andrzej Kuś

III liga:

  1. Henryk  Gruca
  2. Tomasz Jasik
  3. Janusz Mąkos
  4. Kazimierz Spałek
  5. Bogdan Kozak
  6. Bogdan Kańka

Z końcem XLI edycji - czas jej trwania od września 2008 r. do stycznia 2009 r. nastąpiła kolejna reorganizacja rozgrywek. Ze względu na wielu nowych zawodników, nawet spoza naszego powiatu, zapisanych do naszej sekcji powstaje nowa, wyodrębniona z III Ligi kolejna liga. III ligę stanowi 12 najlepszych zawodników, pozostali utworzyli IV Ligę. 

W 2009 roku podczas Turnieju Gwarkowego rozegrano nowa kategorię "Kufel Gwarka", która w roku obecnym podczas Jubileuszu zostanie rozegrana małymi rakietkami dla uatrakcyjnienia rozgrywek.

Zwycięzcą tych pierwszych rozgrywek został Ireneusz Popanda.  

Klasyfikacja w tej kategorii wyglądała następująco:

  1. Ireneusz Popanda
  2. Mariusz Baron
  3. Henryk Gruca
  4. Bogdan Bromboszcz
  5. Artur Adach

Do 2010 roku, przez 25 lat działalności sekcji w jej turniejach i rozgrywkach wzięło udział ogółem 228 zawodników. Od ostatniego jubileuszu, w latach 2005-2010 do sekcji zapisało się 34 nowych członków, z których 21 uczestniczy w rozgrywkach do dnia dzisiejszego.

Rok 2006

  • Grzegorz Jastrzębski
  • Dawid Borowik
  • Tomasz Mrożek
  • Janusz Mąkos

Rok 2007

  • Paweł Bednarski
  • Janusz Parkitny
  • Arkadiusz Wieczorek
  • Tomasz Jasik
  • Bogdan Kańka
  • Michał Seget
  • Ewa Wiśniowska

Rok 2008

  • Henryk Gruca
  • Agnieszka Daniel
  • Adam Hnyda
  • Agnieszka Lubos

Rok 2009

  • Piotr Kandora
  • Arkadiusz Brzezina
  • Marcin Spyra
  • Ewa Cieśla
  • Grzegorz Kończak

 Rok 2010

  • Jan Guzik
  • Andrzej Krawczyński

Obecnie sekcja liczyła 69 czynnych uczestników w tym  sześć dziewczyn: Dominikę Bylica, Ewę Popanda, Agnieszkę Daniel, Ewę Cieśla, Ewę Wiśniowską oraz Agnieszkę Lubos.

Oprócz działalności czysto sportowej sekcja zorganizowała cztery wycieczki (Wisła, Pokrzywna, Stryszawa, Ustroń) oraz pobyty majowe w Dziwnówku (zdjęcie - 1996 r. trasa na Baranią Górę).


Z okazji Millenium i nowego wieku zorganizowano kilkakrotnie zabawę sylwestrową, później wielokrotnie zabawy andrzejkowe i karnawałowe.
W ostatnich latach hitem stały się imprezy rekreacyjne w Zielonej, na które jesteśmy zapraszani przez  Mariolę i Eryka Pogorzałek.  

We wrześniu 2010 roku sekcja obchodzi uroczyście XXV-lecie istnienia.